TORDESKIOLD - dánský film

21.01.2015 21:31

Zhruba sedmdesát milionů korun utratí v Česku dánská filmová produkce, která tu od poloviny října do 18. listopadu natáčí historický snímek Tordenskiold. V menší roli barona von Goertze se v něm objeví také český herec Jan Novotný.

Záběry štáb pořizuje v Praze, Kroměříži, Jaroměři či v Rájci-Jestřebí a dále v Ploskovicích, Roudnici nad Labem a Konopišti. Štáb čítá okolo 140 osob, z toho je 120 z České republiky, jak za Českou filmovou komisi sdělila Ludmila Claussová. Režisérem filmu, jenž se žánrově pohybuje na pomezí dramatu a komedie, je dánský rodák Henrik Ruben Genz.

"Jde o celkem neobvyklý historický film, který vypráví o přátelství mladého námořního viceadmirála a jeho sluhy,“ uvedl režisér Genz v narážce na viceadmirála Tordenskiolda, který zemřel v necelých třiceti letech, a jeho věrného sluhu Koldu. „Zaměřujeme se na několik posledních týdnů života tohoto národního hrdiny a vykreslujeme jej jako typ člověka, který se pomalu vytrácí. Druh rockové hvězdy, která přišla o své pódium a spolu s tím ztratila i svou totožnost," dodal režisér, který protagonistu v dřívějších rozhovorech přirovnal například k Jimu Morrisonovi či Jamesi Deanovi.

Podle stránek Norského filmového fondu se má snímek odehrávat roku 1720, kdy Tordenskiold se sluhou cestují přes Dánsko i Německo a všude sklízí ovace za právě vyhranou bitvu ve fjordu u Dynekilenu, kde viceadmirál porazil švédská vojska. Nakonec se hrdina během tohoto "road tripu", jak o něm autoři filmu hovoří, dostane do osudového sporu kvůli ženě. Hlavního hrdinu ztvární norský herec Jakob Oftebro, který se objevil například ve dva roky starém filmu Kon-Tiki nominovaném na Oscara, sluhu bude hrát Martin Buch.

 

Režisér snímku si dříve vyzkoušel i práci v hollywoodské produkci. V letošním akčním dramatu Good People, který uvedlo i několik tuzemských festivalů, například vedl známé herecké tváře Jamese Franca, Kate Hudsonovou či Toma Wilkinsona.

Tordenskiold vzniká v produkci dánského Nimbus Filmu a za podpory Dánského filmového institutu, Norského filmového institutu, Švédského filmového institutu, Fondu kinematografie České republiky, Nordic Film & TV Fund a Eurimages. Koproducenty jsou Hummel & Nimbus (Norsko), Anagram Film (Švédsko) a česká společnost Sirena Film.

Letos na jaře měla v českých kinech premiéru komedie Detektiv Down natočená v norsko-česko-dánské koprodukci. Režisér Bard Breien ji natočil po svém úspěšném debutu Kurz negativního myšlení, za který získal v roce 2007 na karlovarském festivalu cenu za režii. Snímek se natáčel v Česku zásluhou producenta Pavla Berčíka ze společnosti Evolution Films.

Zpět

Vyhledávání