Adriano Olivetti

26.11.2012 21:47

Úvodník: Italský režisér Mikele Soavi natáčí v těchto dnech v České republice dvoudílný životopisný film Adriano Olivetti: Síla jednoho snu. Vhodné lokace našel v Praze a jejím okolí, v Liberci a Hrádku nad Nisou. V titulní roli úspěšného podnikatele a inovátora Adriana Olivettiho, který zemřel za záhadných okolností v roce 1960, se objeví slavný italský herec Luca Zingaretti.

Článek: Jeho tvář znají i tuzemští diváci krimi filmů s hlavním hrdinou komisařem Montalbanem, kterého ztvárnil. Film Adriano Olivetti: Síla jednoho snu vzniká pro italskou televizi, producentem je společnost Casanova Production, koproducentem společnost Milk and Honey Pictures (M&HP).

Adriano Olivetti se po celém světě proslavil jako výrobce psacích strojů Olivetti, kalkulaček a později i počítačů (ostatně i první PC dovážené do ČSSR byly právě značky Olivetti). V Itálii je dodnes ctěnou a uznávanou osobností, podobně jako u nás například Tomáš Baťa. Jeho život je plný dramatických peripetií. Narodil se v roce 1901do židovské rodiny, z obav z Mussoliniho fašistického režimu odjel do Spojených států a později do Anglie, po návratu se zapojil do protifašistického hnutí. Přestože se rodinná firma Olivetti pod jeho vedením po válce rychle rozrůstala, v roce 1950, v době, kdy první kalkulačky a pak počítače nahradily psací stroje, náhle stála na pokraji bankrotu. Adriano musel radikálně změnit směřování firmy a krom toho stále praktikoval a šířil utopický ideál komunitního života. Byl přesvědčen, že lidé, kteří se navzájem respektují, se mohou vyhnout válce a chudobě. Snížil pracovní dobu, zvýšil platy a zaměstnanecké výhody, inicioval řadu zásadních změn...  Adriano Olivetti zemřel v roce 1960 za dosud nevyjasněných okolností ve vlaku z Milána do Lausanne, podle některých spekulací šlo o vraždu na objednávku tajných služeb. Tuto otázku nechává nový životopisný film Adriano Olivetti: Síla jednoho snu, nezodpovězenou.

Režisér Mikele Soavi natočil přes 18 snímků v rodné Itálii, v Hollywoodu ve funkci druhého režiséra spolupracoval s Terry Gilliamem na filmu Dobrodružství Barona Prášila a v Praze natáčené Kletbě bratří Grimmů. Jednoznačně největší úspěch slavil v roce 1994 s neobvyklou kombinací zombie komediálního hororu a existenciálního dramatu Dellamorte Dellamore, natočeném podle románu Tiziana Sclaviho v hlavní roli s Rupertem Everettem.

Natáčení filmu Adriano Olivetti: Síla jednoho snu je realizováno díky investičním pobídkám, za podpory Ministerstva kultury ČR a jeho Programu podpofilmového průmyslu.

Zpět

Vyhledávání